Välkommen till Galaxy Revolution, rymdstyrelsen Historical Spiritual Vibrations rymdstation. På stationen kan du ta del av träningssessioner och spelinstruktioner som används i vårt rymdprogram för att införa helande praktiker till den pågående rymdkapplöpningen. Du kan uppleva glimtar av våra rymdfärder och lära dig mer om historien bakom de verktyg och kunskaper vi tar med oss på våra uppdrag. Docka vid vår rymdstation och (miss)bruka våra metoder för att omforma och föreställa dig dåtiden, nutiden och framtiden på ditt eget sätt.
Expositionen samlar dokumentation av Whyte&Zettergrens liveaktioner och rituella handlingar på platser på Island där Apollo 11-astronauterna tränade inför sin resa till månen. Den inkluderar även infraröda bilder, en teknik som används inom rymdvisualisering för att registrera ljusvågor osynliga för det mänskliga ögat, insamlade under duons rymdresor. Duon utforskar rymden både som en plats där framtida koloniala projekt planeras och som ett fiktivt rum för att föreställa sig alternativa världar.
I arbete möts Zettergrens spekulativa tecknofeminism och Whytes rituella dubfuturism. Praktiker som på olika sätt omformar framtider; genom en intersektionell feministisk och teknokritisk lins, och genom dubkulturens experimentella remixning av histora, ritual och rytm. När samtiden känns dystopisk blir drömmar om ett liv i rymden en väg att föreställa sig förändring, en fantasins omformning av världen vars ekon vibrerar in i framtiden.